"Nu vet jag." När Pelle fick användning av sina HLR-kunskaper
Under sina 49 år i arbetslivet har Pelle Söderberg gått ett flertal HLR-utbildningar. Ungefär ett halvår efter den senaste repetitionsutbildningen via jobbet fick han användning för kunskapen – när en man plötsligt försvann under vattenytan.
Det var en vanlig sommardag vid Kåsjön i Partille.
Plötsligt såg Pelle Söderberg en man försvinna under vattenytan. Utan att tveka kastade han sig i vattnet och simmade cirka 40 meter ut i sjön för att få upp den medvetslösa mannen.
Hans snabba ingripande blev avgörande.
Det som gör händelsen extra speciell är att Pelle ungefär ett halvår tidigare hade deltagit i en repetitionsutbildning i HLR via sin arbetsgivare. För honom var det en av många HLR-utbildningar genom arbetslivet – kunskap som den här dagen visade sig ovärderlig. Utbildningen hölls av Avonovas företagssköterska och HLR-instruktör Erika Theander.
– Det gick väldigt fort och det fanns inte tid att fundera. Under mina 49 år i arbetslivet har jag fått möjlighet att gå HLR-utbildning många gånger, och varje gång har jag funderat på om jag verkligen skulle klara av att omsätta kunskapen i praktiken. Nu vet jag. Jag är övertygad om att de återkommande utbildningarna gav mig tryggheten att agera när någon behövde hjälp, säger Pelle Söderberg.
När kunskap blir verklighet
De flesta som går en HLR-utbildning hoppas att de aldrig ska behöva använda kunskaperna i en verklig situation.
Men ibland händer det.
För Pelle blev det som nyss varit en praktisk övning plötsligt verklighet. I en situation där sekunderna räknades fanns kunskapen där – tillsammans med viljan att hjälpa.
För Pelle handlade det inte om en enskild utbildning, utan om kunskap som byggts upp och repeterats under många år. Den senaste repetitionsutbildningen blev en viktig påminnelse och bidrog till att kunskapen fanns nära till hands när den verkligen behövdes.
Hans insats vid Kåsjön uppmärksammades senare i media, men själv ser han inte på det som en hjälteinsats.
– Man hoppas att man aldrig ska behöva använda kunskaperna från en HLR-utbildning. Men när situationen väl uppstod kände jag mig trygg i att agera. Jag är övertygad om att de återkommande utbildningarna hjälpte mig att behålla lugnet och fokusera på det som behövde göras. De var en viktig pusselbit i en lång kedja av omständigheter under insatsen, säger han.
Varje sekund räknas
Varje år drabbas omkring 6 000 personer i Sverige av hjärtstopp utanför sjukhus. När någon slutar andas eller får hjärtstopp är de första minuterna avgörande.
Därför är kunskap i hjärt-lungräddning en av de viktigaste färdigheterna vi kan bära med oss, både på jobbet och i vardagen.
Den som först finns på plats är sällan sjukvårdspersonal. Det är oftare en kollega, vän, granne eller förbipasserande.
Precis som Pelle.
En investering som följer med hem
När arbetsgivare erbjuder HLR-utbildning handlar det om att skapa trygghet på arbetsplatsen. Men värdet sträcker sig långt utanför verksamhetens väggar.
Kunskapen följer med hem, till fritidsaktiviteter, idrottsplatser, badplatser och familjeliv. Varje person som lär sig hjärt-lungräddning bidrar till att stärka samhällets beredskap när någon drabbas av ett hjärtstopp. Ju fler som kan HLR, desto större är sannolikheten att någon kan ingripa när varje sekund räknas. Det är en investering som kan göra skillnad, både för människor vi känner och för helt okända.
– HLR handlar inte bara om teknik. Det handlar också om att våga agera. När människor känner sig trygga i vad de ska göra ökar chansen att någon tar det första steget när en nödsituation uppstår, säger Erika Theander, företagssköterska och HLR-instruktör på Avonova.
Hon beskriver Pelles berättelse som ett tydligt exempel på varför regelbunden utbildning är så viktig.
– Som instruktör hoppas man alltid att deltagarna ska känna sig tryggare efter utbildningen, men man hoppas samtidigt att de aldrig ska behöva använda kunskaperna i en verklig situation. Att höra om Pelles insats visar hur viktig den här kunskapen är – och att den faktiskt kan göra skillnad när varje sekund räknas.
Nya riktlinjer stärker vikten av tidiga insatser
Under 2026 presenterade Svenska HLR-rådet uppdaterade riktlinjer för hjärt-lungräddning och första hjälpen. De nya riktlinjerna lyfter bland annat vikten av att snabbt larma 112, tidigt identifiera hjärtstopp och att fler människor utbildas i livräddande insatser. Dessutom betonas betydelsen av att hjärtstartare görs mer tillgängliga i samhället.
Budskapet är tydligt: fler utbildade livräddare räddar fler liv.
Efter händelsen valde Pelle också att bli SMS-livräddare – ett sätt att fortsätta bidra om någon i närheten drabbas av ett misstänkt hjärtstopp.
– Jag vet nu vilken skillnad det kan göra att någon finns på plats och vågar agera. Därför kändes det naturligt att registrera mig som SMS-livräddare, säger han.
Kunskap som kan göra skillnad
Pelles berättelse är en stark påminnelse om att man aldrig vet när kunskapen kan behövas.
För arbetsgivare är HLR-utbildning en konkret investering i trygghet, säkerhet och beredskap. För medarbetare kan den innebära något ännu större – möjligheten att rädda en annan människas liv, men också att själv få hjälp den dag man behöver den. Ju fler som kan hjärt-lungräddning, desto tryggare blir både arbetsplatser och samhället i stort.
På Avonova erbjuder vi utbildningar i hjärt-lungräddning och första hjälpen för företag och organisationer över hela landet. Utbildningarna leds av instruktörer utbildade via Svenska HLR-rådet och kombinerar teori med praktiska övningar.
För när olyckan är framme är det inte utbildningstillfället som avgör. Det avgörande är att någon finns där, vågar agera och har kunskapen att göra skillnad.
